top of page

Ragdoll- szmaciana lalka

Powstanie rasy jest związane z wieloma, nie do końca pewnymi informacjami. Pewnikiem jest, że za powstanie tych niezwykłych kotów musimy być wdzięczni amerykańskiej hodowczyni Ann Baker i kotce Josephine, która była protoplastą wszystkich rasowych Ragdoll'i. Co ciekawe kotka, nie była rasowa, lecz wyglądem przypominała kotkę angorską. Dziś uważa się że do powstania tej niezwykłej rasy użyto kotów:  birmańskich, perskich oraz burmańskich. Sama rasa jest stosunkowo młoda, gdyż wywodzi się z lat 60. ubiegłego wieku. W Stanach Zjednoczonych rasa Ragdoll została zarejestrowana w 1965 roku. Od 1987 roku rasa jest uznana w Wielkiej Brytanii przez GCCF. Na kontynencie europejskim FIFE uznała rasę w 1992 roku. 

Zaczynając od owianej dozą tajemnicy historii tej rasy, kończąc na ich niezwykłym charakterze zdecydowanie można powiedzieć że są to niespotykane koty. Nazwa rasy jest połączeniem angielskich słów ,,RAG"- szmatka, oraz ,,DOLL"- lalka, tworzy to wszystkim nam znaną szmacianą lalkę, która charakteryzowała się tym iż była kochana i gibka. Tak właśnie jest z tymi kociakami. Ragdoll’e mają obniżone napięcie mięśniowe, przez co brane na ręce wydają się wiotkie. Jest to unikatowa cecha tej rasy, absolutnie wyjątkowa i fenomenalna. Nie należy jednak wierzyć w to, iż koty te nie czują bólu, lub czują go mniej, gdyż jest to nie prawdą. Czucie działa u nich równie dobrze jak u innych kotów.

Do niezwykłej zdolności wiotczenia, należy dodać ich cudowny i delikatny charakter. Dzięki swojej wielkiej wyrozumiałości i spokojnemu usposobieniu wykorzystywane są z ogromnym powodzeniem do pracy w felinoterapii. Swoją pracą pomagają osobom upośledzonym, samotnym, czy próbującym wyrównać różnice poziomowe w wiedzy. Ragdolle są przyjaźnie usposobione, akceptują obecność innych zwierząt, a ich ogromna cierpliwość sprawia, iż są to świetne koty dla rodzin z dziećmi. Swoim sposobem bycia częściej przypominają psy, aniżeliby koty. Witają właściciela czekając na niego pod drzwiami, zachowują się jak cienie, chodząc krok w krok za swoim panciem. 

Ragdolle są kotami pół długowłosymi, o wyjątkowo miękkiej i delikatnej okrywie włosowej, przypominającej w dotyku sierść królika. Są jednymi z największych ras kotów jakie powstały. Mają masywne ( nie grube) ciało. W większości nie ciągnie je do wysokości i niszczenia wszystkiego. Lepiej czują się na niższych poziomach.

Jeśli chodzi o budowę ciała, tutaj pomocny okaże się wzorzec rasy według standardów FIFE:

Ogólne: Duży, masywny kot o mocnym i muskularnym ciele.

Głowa: Średniej wielkości. W kształcie szerokiego klinu z płaskim szczytem pomiędzy uszami. Nos lekko wgłębiony, policzki dobrze rozwinięte, lekko zaokrąglone. Kufa średniej długości z dobrze rozwiniętą i mocną brodą.

Uszy: Średniej wielkości, otwarte u nasady, zaokrąglone na końcach. Umiejscowione nisko na czaszce, lekko nachylone ku przodowi.

Oczy: Duże i owalne. Zewnętrzna krawędź powinna być na poziomie dolnej krawędzi uszu. Kolor niebieski, preferowany możliwie najciemniejszy kolor pozostający w harmonii z kolorem futra.

Szyja: Krótka i mocna.

Korpus: Długie ciało, średnia do mocnej struktura kośćca, muskularny. Klatka piersiowa szeroka, dobrze rozwinięta. Ciężkie i muskularne w tylnej części. Dorosłe kocury są szerokie w ramionach.

Kończyny: Średniej długości, średnia do mocnej struktura kośćca. Tylne nogi są nieznacznie dłuższe kształtując nieco pochylona ku przodowi sylwetkę kota. Łapy duże, okrągłe, zwarte. Między palcami pędzelki.

Ogon: Długi, średniej grubości u nasady, nieznacznie zwężający się ku końcowi, proporcjonalny do reszty ciała, puszysty.

Futro: Średniej długości, gęste, miękkie, jedwabiste w fakturze, leżące na korpusie i łamiące w czasie ruchu.Dłuższa wokół szyi (kryza), otulająca twarz.Krótka na twarzy, wydłużająca się poprzez szczyt głowy i kark ku reszcie ciała. Średniej długości do długiego na brzuchu i portkach. Krótkie lub średniej długości na przednich łapach.

U Ragdoll'i występują 3 rodzaje umaszczenia : Colourpoint, Mitted i Bicolour w różnych kolorach.

Aby łatwiej było je oznaczać i identyfikować wprowadzony został kod EMS (FIFE), który składa się z :

-3 pierwsze litery są oznaczeniem rasy, dla Ragdoll'i będzie to - RAG

-mała litera oznaczająca kolor sierści - w wariantach:

  • a– niebieski (blue)

  • b – czekoladowy (chocolate)

  • c – liliowy (lilac)

  • d – rudy (red)

  • e – kremowy (cream)

  • f – szylkret czarny (black/seal tortie)

  • g – szylkret niebieski (blue tortie)

  • h – szylkret czekoladowy (chocolate tortie)

  • j – szylkret liliowy (lilac tortie)

  • n – czarny (black/seal)

  • o – cynamonowy (cinnamon)

  • p – płowy (fawn)

  • q – szylkret cynamonowy (cinnamon (sorrel) tortoiseshell)

  • r – szylkret płowy (fawn tortoiseshell)

  • w – biały (white)

  • x – kolor nieuznawany (any unrecognized colour)

- jeśli jest taka konieczność występują dwie cyfry oznaczające ilość bieli do reszty ciała:

  • 03 dwubarwny (bicolour),

  • 04 białe “rękawiczki” i pas na brzuchu (mitted).

- ostatnie mogą być dwie cyfry oznaczające pręgowanie jeśli takowe występuje - 21

bottom of page